Herkes için Iyengar Yoga

Iyengar  yoga,  vücudun  tüm  kısımlarını  her  pozisyonda  doğru  konuma  getirilmesini  merkezde  tutan  ve IMG-20181213-WA0000dünyada  en  çok  uygulanan  Yoga  akımlarından

biridir.  Vücut kısımlarının doğru konumlandırılması vücudun güç ve dayanıklılığını,  denge ve esnekliğini geliştirir, insana yeni esenlik ve ahenk duyguları verir.

 

Iyengar yoga yapamayacak kadar yaşlı veya tutuk,  şişman veya zayıf,  ya da yorgun kimse yoktur.  Kısacası, bu yoga türü herkes için uygundur.  Iyengar Yoga öğretisinin sertifikalı eğitmenler her yaştaki ve her türlü fiziksel durumdaki insanlara,  erkek ve kadınlara, derinlemesine yapılan akılcı ve dönüştürücü yoga deneyimleri sırasında yol gösterir.Meditasyona hareket içinde ulaşarak Sizler,  tamamıyla anı yaşamayı ve hayatı tüm bütünlüğü ile hissetmeye öğreneceksiniz.

Iyengar Yoga’nın prensipleri nedir?  Nasıl yapılır?

 

Sertifikalı Iyengar Yoga eğitmeleri çok katı standartlara tabiidirler ve eğitmen sertifikasını ancak bir kaç yıl eğitim aldıktan ve yeterlilik sınavları başarıyla geçtikten sonra alabilmektedirler.Iyengar Yoga sertifika markası, güvenliği, öğrencinin kişisel özelliklerine dikkat, vücut için olduğu kadar akıl için de pratik faydayı sağlayan Yoga tecrübesinde garantiyi temsil eder.  Dünyada sadece  en  çok  bilen  ve  çok  özel  olarak hazırlanmış  olan  Yoga  eğitmenleri  Iyengar  Yoga  sertifikasına  sahiptirler.

IMG-20181213-WA0004

Yoga Asana (duruş) hakkındaki derin bilgilerini kullanan Iyengar Yoga eğitmenleri herkese bireysel olarak yaklaşır.  Farklı vücut tipleri, travmalar ve hastalıklar için, hamilelik ve adet dönemleri için tekniklerde özel değişiklikler yapılır.

Duruşları açıkça göstermek ve açıklamak; duruşları doğru yapıp yapmadığınızı dikkatlice gözlemlemek; vücut aklını uyandıran eğitimin özel noktalarını vurgulamak – tüm bunlar Iyengar Yoga eğitmeninin en belirgin özellikleridir.  Eğitmenler, bir duruştan diğer duruşa, bir sınıftan diğerine,  yıldan yıla doğru bir şekilde ilerlemenizi sağlamak amacıyla alışkanlıklarınızı ve anlayışınızı geliştiren duruş ile nefes egzersizlerin özel sıralamasını hazırlarlar.
Çalışmalar ana duruşla başlar.  Zamanla buna ileri ve geri gerilmeler,  bükülmeler,  ters ve düzeltici duruşlar dahil olmak üzere diğer duruşlar da eklenir.  Salamba Sarvangasana duruşu Sizlerin de bu duruşun sayısız iyileştirici yararlarını hissedebilmeniz için katılımcıların hazırlık durumuna bağlı olarak yaklaşık 2 ila 8 ay sonra uygulanır.  Her çalışma sınıfı dinlenme ve gevşeme duruşu olan Şavasana duruşu ile bitirilir.  Asana eğitiminden sonra vücudunuzu kontrol etmeyi, vücutta enerji dengesini  sağlamayı  öğreneceksiniz,  vücudunuzu  akılla  yükleyecek,  hareketleriniz  daha  bilinçli  olacak,  aklınızı sakinleştirecek  ve nefesinizi  kontrol  etmeye  başlayacaksınız.

 

Iyengar Yoga’nın bir diğer önemli farkı, çalışmalarında özel tasarlanmış ek malzemelerin kullanımıdır.  Yoga kemeri,  yoga  bloğu,  minder,  duvar  halatları,  yoga  bankları,  sandalyeler gibi ek malzemelerin kullanımı, ileriki  aşamalarda  vücut  kaslarının  gelişmesi,  vücudun mekanda  daha  hassas  olarak  hizalanması, aynı zamanda sağlık  sorunları (kas ve kemik hastalıkları, kalp  ve  damar  sistemin sorunları, dahili  organların ve merkezi sinir sisteminin rahatsızlıkları gibi) bulunan kişilerin veya hamile, adet veya menopoz dönemlerindeki kadınların tarafından  karmaşık  asana  duruşların yapılabilmeleri için  yardımcı olmaktadır.

Iyengar Yoga yapan herkes vücudu gerginlikten tümüyle kurtararak, aklını iç barışa yönlendirerek ve iç huzura ulaşarak gevşemeyi ve dinlenmeyi öğrenecektir.

Stüdyomuzdaki uygulamalı derslere katılarak Iyengar Yoga ile ilgili daha  fazla  bilgi  edineceksiniz.  Yoga’da  ilk  adımlarınızı  bizimle  atın! 

Iyengar Yoga’nın tarihi ve Ustanın hayatı iyengar2

Eski  bir  Hint  sanatı  olan  Yoga,   Iyengar  Yoga  yönteminin  temelini  oluşturmaktadır.Tahminen 2,500 yıl önce yaşayan bilge Patanjali bu sanatın prensiplerini özetleyen ve 196 vecizeden oluşan “Yoga Sutras” metnini yazmıştır.Patanjali’nin  Yoga  Sutralarında  maneviyatın  gerçekleştirilmesi  yolundaki  sekiz  adımdan  bahsedilir.Bu yolculuk “Aştanga Yoga” olarak adlandırılmıştır ve bu yoldaki sekiz adımı pratik, deneylenmiş, derinlemesine kişiselleştirilmiş bir şeklinde tamamlamamıza Iyengar Yoga yardımcı olur.
Büyük yoga ustası B.K.S.  Iyengar bilge Patanjali’nin öğretilere benzersiz bir perspektif getirmiştir. Ustaya göre, Yoga Asana (yoga duruşları)  ve Pranayama (nefes  kontrolü)  yoganın daha illeri aşamaları, gerçek  Meditasyonu,  hatta  Samadhi’yi gibi Yoga’nın  yüksek  öğretilerini  inceleme  fırsatı  verir, Yoga  yolculuğumuz  sonu  olan  tam kurtuluşa  ulaşmamıza  imkan  verir.   B.K.S.  Iyengar 200’den fazla klasik yoga duruşları ve 14 farklı çeşit Pranayama sistematikleştirmiştir, böylece bu sisteme göre Yoga yolcuğuna başlayanlar basitten zora ilerleyerek adım adım ruhunu, aklını ve vücudunu geliştirirler.
Yogaçarya  (Yoga Ustası)  B.K.S.  Iyengar,  Yoga’nın  Michelangelo’su  ve  Yoga’nın  Kralı  olarak  adlandırdılar.  Times  dergisi  Ustayı Dünyamızı  en  çok  etkileyen  ilk  100  kişi  arasında  gösterdi.  B.K.S.  Iyengar dünyanın en iyi Yoga öğretmeni olarak kabul edilmiştir.
Onun geliştirdiği yenilikçi Yoga öğretim yöntemleri ile 20.  yüzyılın 60lı-70li yılarında Yoga’yı Batıya taşımış ve Yoga’ya karşı oluşan ve şuanda bizim gözlemlediğimiz gerçek bir ilgi patlamasının fitilini ateşlemiştir.   Yoga’nın Kutsal Kitabı olarak da adlandırılan “Yoga Işığı” (“Light on Yoga” / “Yoga Dipika”)  isimli kitabı sayısız nesil  öğrenciye  bilgi  kaynağı  olmuştur.  Son kitapları “Hayat Işığı – Yoga”  ve  “Yoga – Bilgelik ve Uygulama”  çağdaş Dünyada yeni Yoga uygulama görüşünü yansıtır.
B.K.S.  Iyengar  Yoga  terapisinde  gerçek  bir  devrim  gerçekleştirmiş,  Yoga’nın  travma  ve  diğer  ciddi  hastalıkların  tedavisinde  kullanılabileceğini  kabul  ettirmiş,  kadınlar  için  hamilelikte,  adet  dönemlerinde  ve  menopoz  döneminde  uygulanabilir  duruş  sıralamasını  oluşturmuştur.

20  Ağustos  2014  tarihinde  büyük  Yoga  ustası hayata  veda  etti,  fakat  bize  büyük  bir  miras  bıraktı – Yoga  uygulamaları.  Onun  misyonunu,  Hindistan’ın  Puna  şehrindeki  Ramamanı  Iyengar  anısına  kurulan  Yoga  Enstitüsünde  (RIMYI)  ailenin  büyükleri  olarak    kızı  Gita  S.  Iyengar  ve  oğlu  Prashant  S.  Iyengar  tarafından  devam  ettirilmektedir.  Gita   Iyengar  kadınlar  için hayatın  her  aşamasında kullanabilecekleri  ilk  Yoga  çalışması    olan  Kadınlar  için  Yoga  kitabının  yazarıdır.  Prashant  Iyengar  Yoga  felsefesi ile  ilgili  kitaplar  yazmaktadır.iyengar4