Yoga bir spor değildir ancak sporu da içinde barındır. Yoga, zihni sadelik ve huzura ulaştırmak için yenilemek, rahatlatmak; bedeni ve aklı güçlendirmektir. Yoga kendinizi bir bütün olarak keşfetme yolculuğudur, bir yaşam biçimidir.

Yoganın en önemli amacı; zihni, sadelik ve huzura ulaştırmak için yenilemektir. Bu huzur hissi Asana (duruşlar) ve Pranayama (nefes) uygulamalarından gelir. Kaslara ve kemiklere baskı yapan diğer egzersiz türlerinin tersine, yoga vücudu yavaşça canlandırır. Vücudu yenileyerek zihni modern hayatın hızlı temposundan kaynaklanan olumsuz düşüncelerden uzaklaştırır, içinizi umut ve iyimserlikle doldurur. Kusursuz sağlık ve manevi mutluluk yolundaki tüm zorlukların üstesinden gelmenizi sağlar.

Erkek, kadın, yaşlı, genç, çocuk, esnek olan, olmayan; zayıf olan, olmayan; egzersiz geçmişi olan, egzersiz geçmişi olmayan… Yogayı hayatına katmak isteyen her yaş grubu…  Kısaca herkes yoga yapabilir!

.

Yoga yapan kişi vücudunun sınırlarını da öğrenecektir. Kişiler kendi limitlerini ve kapasitesini aşmamalıdır. Tecrübeli eğitmenlerle kontrollü, dikkatli, bilinçli ve doğru yapıldığında yoganın herhangi bir tehlikesi bulunmamaktadır.

Yoga çalışmalarında kıyafetimiz ile ilgilenmeden rahat bir şekilde çalışmalarımızı uygulayabilmek önemlidir. Bu nedenle yoga yaparken vücudumuzun rahat edebileceği kıyafetler tercih edilmelidir.

Yoganın yalınayak yapılması önerilir. Bu şekilde vücudumuzun birçok yerini hissetme imkânı buluruz.  Farkındalığımızın artmasıyla vücudumuza daha çok ilgi göstermeye ve vücudumuzu daha çok sevmeye başlarız.

.

Asana duruşları mideniz boşken yapılmalıdır. Mesane ve bağırsaklar da boş olmalıdır. Çalışmaya başlamadan önce yemeğin üzerinden en az üç saat; süt, çay, kahve ya da meyve suyu gibi herhangi bir içeceği içmenizin üzerinden de en az bir saat geçmesini bekleyin.

Derse gelmeden önce parfüm kullanımı uygun değildir. Yoga dersinde duyularımız açıldığından diğer katılımcıların kokudan rahatsız olma ihtimalleri artar.

Yogada yasak yoktur. Yoga öğrencisi, vücuduna ve zihnine, neyin iyi gelip gelmediğini keşfederek, vücuduna zarar veren unsurları zamanla bırakacaktır.

Derslerimiz yaklaşık 1,5 saat sürmektedir. Başlangıç olarak haftada en az iki kez derslerimize katılmanızı öneririz.

Doğu öğretilerinde ve birçok öğretide Hoca’ya saygı çok önemli bir yer tutar. Aynı şekilde bireyin kendine ve etrafındakilere saygısı da önemlidir.

Stüdyolarımızda organik matlarımız bulunmaktadır. Sizin sadece kıyafetlerinizi ve yüz havlunuzu getirmeniz yeterlidir. Bunun dışında cep telefonu, su vb. dikkati dağıtacak eşyaların stüdyoya getirilmesi önerilmez.

Çocuk Yogasında en önemli unsur; çocuğun rekabetsiz, kimseyle yarışmadığı bir ortamda bulunmasıdır. Çocuğun mükemmel olması önemli değildir, çalışmaya katılması önemlidir. Çocuklar yoga yaparken kendine güven ve ifade özgürlüğü kazanırlar.

Yogaya Hamile Yogası ile başlayıp; Anne – Bebek Yogası ve Çocuk Yogası ile devam edip daha sonra Erişkin Yogası ile bütün yaşamınız boyunca yoga yapabilirsiniz. Yoga yapmanın yaşı yoktur. Yoga her yaşta rahatlıkla yapılabilir.

Yogada herkes için uygun hareketler bulunmaktadır. Kadınlar ve erkekler aynı hareketleri yapabildikleri gibi, bazı hareketlerin kadın-erkek için uygulanması farklı olabilir.

Esnek olun veya olmayın, bu yoga yapmanıza bir engel değildir. Yogaya başladıktan sonra, disiplinli ve düzenli uygulamayla, yavaş yavaş daha da esneklik kazandığınızı göreceksiniz. Yoganın amaçlarından biri de; vücudun esnekliğini artırmak ve kendi sınırlarınızı keşfetmektir. Zaman ile vücudunuzdaki değişikliği gördükçe çok daha keyif alır hale geleceksiniz. Yoga bir bütün olup, sadece hareketlerinden oluşmamaktadır. Bununla birlikte başlangıçta bedenimizi zorlamadan çalışmalarımızı bu yönde yapmak yararlıdır. Çalışmalara devam ettiğimiz sürece vücuttaki esnekliğin, dayanma sınırının ve gücün arttığını fark edip, asanaları rahatlıkla yapabilir konuma geliriz.

Tabii ki yapabilirsiniz. Yoga öğretisi ile kişinin konsantrasyonu artar. Derslerde kendi iç dünyanıza odaklanır, asanalarda kalma deneyimleriyle ‘an’ da kalma beceriniz artar.