İyengar Yoga Nedir?

İyengar Yoga, vücudun tüm kısımlarının her pozisyonda doğru konuma getirilmesini merkezde tutan ve dünyada en çok uygulanan yoga akımlarından biridir. Vücut kısımlarının doğru konumlandırılması, vücudun güç ve dayanıklılığını, denge ve esnekliğini geliştirir; insana esenlik ve ahenk duyguları verir.

Iyengar yoga yapamayacak kadar yaşlı veya tutuk,  şişman veya zayıf,  ya da yorgun kimse yoktur.  Kısacası, bu yoga türü herkes için uygundur.  Iyengar Yoga öğretisinin sertifikalı eğitmenler her yaştaki ve her türlü fiziksel durumdaki insanlara,  erkek ve kadınlara, derinlemesine yapılan akılcı ve dönüştürücü yoga deneyimleri sırasında yol gösterir. 

Meditasyona hareket içinde ulaşarak sizler, tamamıyla an’ı yaşamayı ve hayatı tüm bütünlüğü ile hissetmeyi öğreneceksiniz.

Herkes İçin İyengar Yoga

Yoga yapamayacak kadar yaşlı veya tutuk;  şişman veya zayıf ya da yorgun kimse yoktur. İyengar Yoga öğretisinin sertifikalı öğreticileri, her yaştaki ve her türlü fiziksel durumdaki insana, derinlemesine yapılan akılcı ve dönüştürücü yoga deneyimleri sırasında yol gösterir.

Yoga Asana (duruş) hakkındaki derin bilgilerini kullanan İyengar Yoga öğreticileri herkese bireysel olarak yaklaşır. Farklı vücut tipleri, travmalar ve hastalıklar için, hamilelik ve adet dönemleri için tekniklerde özel değişiklikler yapılır.
Tüm duruşları açıkça göstermek ve açıklamak; duruşları doğru yapıp yapmadığınızı dikkatlice gözlemlemek; vücut aklını uyandıran eğitimin özel noktalarını vurgulamak – tüm bunlar İyengar Yoga öğreticisinin en belirgin özellikleridir. Öğreticiler, bir duruştan diğer duruşa, bir sınıftan diğerine, yıldan yıla ilerlemenizi sağlamak amacıyla alışkanlıklarınızı ve anlayışınızı geliştiren duruş sıralamasını hazırlarlar.

Iyengar Yoga’nın prensipleri nelerdir? Nasıl uygulanır?

Çalışmalar ana duruşla başlar. Zamanla buna ileri ve geri gerilmeler, bükülmeler, ters ve düzeltici duruşlar dahil olmak üzere diğer duruşlar da eklenir. Salamba Sarvangasana duruşu sizlerin de bu duruşun sayısız iyileştirici yararlarını hissedebilmeniz için katılımcıların hazırlık durumuna bağlı olarak yaklaşık 2 – 8 ay sonra uygulanır. Her çalışma sınıfı dinlenme ve gevşeme duruşu olan Savasana duruşu ile bitirilir. Asana eğitiminden sonra vücudunuzu kontrol etmeyi, vücutta enerji dengesini sağlamayı öğreneceksiniz. Vücudunuzu akılla yükleyecek, hareketleriniz daha bilinçli olacak, aklınızı sakinleştirecek ve nefesinizi kontrol etmeye başlayacaksınız. Malzemelerin kullanımı (yoga kemeri, yoga bloğu, minder, duvar halatları, yoga bankları, sandalyeleri) ileriki aşamalarda vücut kaslarının gelişmesi, vücudun uzay alanında daha hassas olarak hizalanması için kullanılacaktır. Kas iskelet sisteminde, kalp ve damar sisteminde, dahili organlarda, merkezi sinir sisteminin gelişiminde , hamilelik, adet ve menopoz dönemlerinde sağlık sorunları bulunan kişilerin karmaşık asana duruşlarını yapabilmeleri için yardımcı olunacaktır. Bu arada sizler, vücudu gerginlikten tümüyle kurtararak, aklınızı iç barışa yönlendirerek ve iç huzura ulaşarak gevşemeyi ve dinlenmeyi öğreneceksiniz.

istanbul-yoga
IMG-20181213-WA0000
IMG-20181213-WA0005

BKS-Iyengar-yoga-300x180

 

Iyengar yoga derslerinde özel yardımcı cihazların (kemer, blok, battaniye, banklar, duvara monte edilmiş ipler gibi) kullanılması, vücudunuzu daha fazla hassasiyetle uzaya koymanıza ve daha fazla uygulama sırasında kaslarınızı geliştirmenize yardımcı olacaktır. Buna ek olarak, bu cihazlar, çeşitli sağlık problemleri olan kişiler için (örneğin, kas-iskelet sistemi hastalıkları, kalp-damar sistemi hastalıkları, iç organlar, merkezi sinir sistemi hastalıkları hastalıkları), hamile kadınların yanı sıra menopoza girmiş veya menstruasyona giren kadınlar için karmaşık asanaların yapılmasına yardımcı olacaktır.
Stüdyomuzda Iyengar yoga dersleri sırasında yogada bu inanılmaz yön hakkında daha fazla bilgi edinme olanağına sahip olacaksınız. İlk adımı bizimle birlikte yoga dünyasına atın!